Advance Program


Tuesday 10th July


Satellite Workshops


08:30  Registration


09:30  Session 1


11:00  Coffee Break


11:30  Session 2


13:00  Lunch


14:30  Session 3


16:00  Coffee Break


16:30  Session 4


18:00  End


Wednesday 11th July


08:00  Registration


09:00  Welcome and Opening Remarks


9:15    Keynote Talk 1

            Chair: Gerhard Fohler


Real-Time and wireless sensor networks: are they compatible ?

            Jean-Dominique Decotignie, CSEM, Switzerland


10:15  Coffee Break


10:45  SESSION 1: Multiprocessor

            Chair: Marko Bertogna


Outstanding Paper Award

Fair Lateness Scheduling: Reducing Maximum Lateness in G-EDF-like Scheduling

Jeremy P. Erickson and James H. Anderson



U-EDF: An Unfair but Optimal Multiprocessor Scheduling Algorithm for Sporadic Tasks

Geoffrey Nelissen, Vandy Berten, Vincent Nélis, Joël Goossens, Dragomir Milojevic



Partitioned Packing and Scheduling for Sporadic Real-Time Tasks in Identical Multiprocessor Systems

Jian-Jia Chen and Samarjit Chakraborty



Outstanding Paper Award

Task Assignment Algorithms for Two-type Heterogeneous Multiprocessors

Gurulingesh Raravi, Björn Andersson, Konstantinos Bletsas, Vincent Nélis



12:15  Lunch


14:00  SESSION 2: Networks and Distributed Systems

            Chair: Eduardo Tovar


A Sensitivity Analysis of Two Worst-Case Delay Computation Methods for SpaceWire Network

Thomas Ferrandiz, Fabrice Frances, Christian Fraboul



Deriving Monitoring Bounds for Distributed Real-Time Systems

Moritz Neukirchner, Steffen Stein, Rolf Ernst



Control-Quality Optimization for Distributed Embedded Systems with Adaptive Fault Tolerance 

Soheil Samii, Unmesh D. Bordoloi, Petru Eles, Zebo Peng, Anton Cervin



Worst-case Backlog Evaluation of AFDX Switches using the Trajectory Approach

Henri Bauer, Jean-Luc Scharbarg, Christian Fraboul



15:30  Coffee Break (End of afternoon session 16:00)


19:00  Work-in-Progress Session


20:00  Cocktails and Posters



Thursday 12th July


9:00    Keynote Talk 2

            Chair: Rob Davis


            Real-time in the Prime-Time

            Buttle Darren, ETAS GmbH, Germany


10:00  Coffee Break


10:30  SESSION 3: Timing Analysis, Caches, and Scratchpads

            Chair: Harini Ramaprasad


Measurement-Based Probabilistic Timing Analysis for Multi-Path Programs

Liliana Cucu-Grosjean, Luca Santinelli, Michael Houston, Code Lo, Tullio Vardanega, Leonidas Kosmidis, Jaume Abella, Enrico Mezzeti, Eduardo Quinones, Francisco Cazorla



Relational Cache Analysis for Static Timing Analysis

Sebastian Hahn and Daniel Grund



Replacement Policies for a Function-based Instruction Memory: A Quantification of the Impact on Hardware Complexity and WCET Estimates

Stefan Metzlaff and Theo Ungerer



Optimal Program Partitioning for Predictable Performance

Jack Whitham and Neil Audsley



12:00  Lunch


13:45  SESSION 4: Mixed Criticality

            Chair: Nathan Fisher


Outstanding Paper Award

Bounding and Shaping the Demand of Mixed-Criticality Sporadic Tasks

Pontus Ekberg and Wang Yi



The Preemptive Uniprocessor Scheduling of Mixed-Criticality Implicit-Deadline Sporadic Task Systems

Sanjoy Baruah, Vincenzo Bonifaci, Gianlorenzo D'Angelo, Haohan Li,

Alberto Marchetti-Spaccamela, Suzanne van der Ster, Leen Stougie



Relaxing Mixed-Criticality Scheduling Strictness for Task Sets Scheduled with FP

François Santy, Laurent George, Philippe Thierry, Joël Goossens



Outstanding Paper Award

Global Mixed-Criticality Scheduling on Multiprocessors

Haohan Li and Sanjoy Baruah



15:15  Coffee Break


15:45  SESSION 5: Scheduling I

            Chair: Joel Goossens


An Analytical Bound for Probabilistic Deadlines

Luigi Palopoli, Luca Abeni, Daniele Fontanelli, Nicola Manica



Hardness Results for Static Priority Real-Time Scheduling

Martin Stigge and Wang Yi



Real-Time Competitive Environments: Truthful Mechanisms for Allocating a Single Processor to Real-Time Sporadic Tasks

Anwar Mohammadi, Nathan Fisher, Daniel Grosu



Generalized Fixed-Priority Scheduling with Limited Preemptions

Reinder J. Bril, Martijn M.H.P. van den Heuvel, Ugur Keskin, Johan J. Lukkien



17:15  End of Session 5


20:00  Banquet



Friday 13th July


9:00    SESSION 6: Resource Access and Reconfiguration

            Chair: Thomas Nolte


Supporting Nested Locking in Multiprocessor Real-Time Systems

Bryan Ward and James Anderson



Parallel-Task Scheduling on Multiple Resources

Mike Holenderski, Reinder Bril, Johan Lukkien



An Algorithm for Online Reconfiguration of Resource Reservations for Hard Real-Time Systems

Pratyush Kumar, Nikolay Stoimenov, Lothar Thiele



Timing Analysis for Mode Switch in Component-Based Multi-Mode Systems

Yin Hang and Hans Hansson



10:30  Coffee Break


11:00  SESSION 7: GPUs

            Chair: Insik Shin


Robust Real-Time Multiprocessor Interrupt Handling Motivated by GPUs

Glenn Elliott and James Anderson



Makespan Computation for GPU Threads Running on a Single Streaming Multiprocessor

Kostiantyn Berezovskyi, Konstantinos Bletsas, Björn Andersson



Supporting Preemptive Task Executions and Memory Copies in GPGPUs

Can Basaran and Kyoung-Don Kang



12:15  Lunch


14:00  SESSION 8: Multiprocessors and Mixed Criticality

            Chair: Laurent George


Memory Access Control in Multiprocessor for Real-time Systems with Mixed Criticality

Heechul Yun, Gang Yao, Rodolfo Pellizzoni, Marco Caccamo, Lui Sha



Schedulability Analysis of Mixed-Criticality Systems on Multiprocessors

Risat Mahmud Pathan



Techniques Optimizing the Number of Processors to Schedule Multi-Threaded Tasks

Geoffrey Nelissen, Vandy Berten, Joël Goossens, Dragomir Milojevic



Semi-Partitioned Hard-Real-Time Scheduling Under Locked Cache Migration in Multicore Systems

Mayank Shekhar, Abhik Sarkar, Harini Ramaprasad, Frank Mueller



15:30  Coffee Break


16:00  SESSION 9: Scheduling II

            Chair: Clair Maiza


Computing First-to-First Propagation Delays Through Sequences of Fixed-Priority Periodic Tasks

Rodney R. Howell



Schedulability Analysis of Periodic Tasks Implementing Synchronous Finite State Machines

Haibo Zeng and Marco Di Natale



Non-Preemptive Scheduling with History-Dependent Execution Time

Bjorn Andersson, Sagar Chaki, Dionisio de Niz, Brian Dougherty, Russell Kegley, Jules White



17:15  Closing Reception