1 days until main conference.

Sessions

 

                     

Tuesday, June 27                                                 

Workshop Day

First Timers Reception (18:15 in the workshop area)


Wednesday, June 28

08:00

Registration

08:45

Welcome & Opening

09:00

Keynote 1

Tools, Architectures and Trends on Industrial all Programmable Heterogeneous MPSoC

Giulio Corradi, Xilinx

10:00

Coffee Break

Contention-Aware Multi-Core Scheduling

Chair: Andrea Bastoni

10:30

Bus-aware Static Instruction SPM Allocation for Multicore Hard Real-Time Systems

Dominic Oehlert, Arno Luppold and Heiko Falk

11:00

Contention-Aware Dynamic Memory Bandwidth Isolation with Predictability in COTS Multicores: An Avionics Case Study

Ankit Agrawal, Gerhard Fohler, Johannes Freitag, Jan Nowotsch, Sascha Uhrig and Michael Paulitsch

11:30

WCET Derivation under Single Core Equivalence with Explicit Memory Budget Assignment

Renato Mancuso, Rodolfo Pellizzoni, Neriman Tokcan and Marco Caccamo

12:00

Lunch

Virtualization and Timing Isolation

Chair: Robert Kaiser

13:30

LTZVisor: TrustZone is the Key

Sandro Pinto, Jorge Pereira, Tiago Gomes, Adriano Tavares and Jorge Cabral

14:00

VCDC: The Virtualized Complicated Device Controller

Zhe Jiang and Neil Audsley

14:30

VOSYSmonitor, a Low Latency Monitor Layer for Mixed-Criticality Systems on ARMv8-A

Pierre Lucas, Kevin Chappuis, Michele Paolino, Nicolas Dagieu and Daniel Raho

15:00

Coffee Break

Interactive Session

Work in Progress chair: Patrick Meumeu Yomsi
Tools and Demos chair: Sophie Quinton and Arne Hamann 

15:30

Work In Progress, Tools, Demos

18:00

Poster session and reception
The poster session will take place in the foyer close to the conference room, and continue in the pool area


Thursday, June 29

09:00

Keynote 2

An update on Real-Time scheduling on Linux

Peter Zijlstra, Intel

10:00

Coffee Break

Scheduling Theory

Chair: Nathan Fisher

10:30

A Hierarchical Scheduling Model for Dynamic Soft-Realtime Systems

Vladimir Nikolov, Stefan Wesner, Eugen Frasch and Franz J. Hauck

11:00

Applying real-time scheduling theory to the Synchronous Data Flow Model of Computation

Abhishek Singh, Pontus Ekberg and Sanjoy Baruah 

11:30

On the Pitfalls of Resource Augmentation Factors and Utilization Bounds in Real-Time Scheduling

Jian-Jia Chen, Georg von der Brüggen, Wen-Hung Huang and Robert Davis

12:00

Lunch

Automotive Systems

Chair: Robert Davis

13:30

Communication Centric Design in Complex Automotive Embedded Systems

Arne Hamann, Dakshina Dasari, Simon Kramer, Michael Pressler and Falk Wurst

14:00

Refinement of Workload Models for Engine Controllers by State-Space Partitioning

Morteza Mohaqeqi, Jakaria Abdullah, Pontus Ekberg and Wang Yi

14:30

The Multi-Domain Frame Packing Problem for CAN-FD

Prachi Joshi, Haibo Zeng, Unmesh D. Bordoloi, Soheil Samii, S. S. Ravi and Sandeep Shukla

15:00

Coffee Break

Multi-core Scheduling 

Chair: Rodolfo Pellizzoni

15:30

Semi-Partitioned Scheduling of Dynamic Real-Time Workload: A Practical Approach Based On Analysis-driven Load Balancing

Daniel Casini, Alessandro Biondi and Giorgio Buttazzo

16:00

Cache-conscious offline real-time task scheduling for multi-core processors

Viet Anh Nguyen, Damien Hardy and Isabelle Puaut

16:30

Optimal Dataflow Scheduling on a Heterogeneous Multiprocessor with Reduced Response Time Bounds

Zheng Dong, Cong Liu, Gatherer Alan, Lee McFearin, Peter Yan and Jim Anderson

18:00

Social Event and Dinner
Buses depart from the hotel, the social event is held at the Museum of Modern Art


Friday, June 30

Probabilistic and Weakly-hard Models

Chair: Jian-Jia Chen

09:00

Design and Implementation of a Time Predictable Processor: Evaluation with a Space Case Study

Carles Hernandez, Jaume Abella, Francisco Cazorla, Alen Bardizbanyan, Jan Andersson, Fabrice Cros and Franck WARTEL

09:30

Budgeting Under-specified Tasks for Weakly-Hard Real-Time Systems

Zain A. H. Hammadeh, Sophie Quinton, Marco Panunzio, Rafik Henia, Laurent Rioux and Rolf Ernst

10:00

Coffee Break

Mixed Criticality

Chair: Sanjoy Baruah

10:30

Mixed-criticality Scheduling with Dynamic Redistribution of Shared Cache

Muhammad Ali Awan, Konstantinos Bletsas, Pedro Souto, Benny Akesson and Eduardo Tovar

11:00

Improving the Quality-of-Service for Scheduling Mixed-Criticality Systems on Multiprocessors 

Risat Mahmud Pathan

11:30

Replica-aware Co-scheduling for Mixed-criticality

Eberle A Rambo and Rolf Ernst

12:00

Lunch

Energy- and Security-aware Scheduling

Chair:  Dakshina Dasari

13:30

Thermal Implications of Energy-Saving Schedulers

Sandeep D'souza and Raj Rajkumar

14:00

Energy-Efficient Multi-Core Scheduling for Real-Time DAG Tasks

Zhishan Guo, Ashikahmed Bhuiyan, Abusayeed Saifullah, Nan Guan and Haoyi Xiong

14:30

TimeShield: An Adaptive Framework for Integrating Security Tasks in Real-Time Systems

Monowar Hasan, Sibin Mohan, Rodolfo Pellizzoni and Rakesh Bobba

15:00

Coffee Break

Outstanding Papers

Chair:  Marko Bertogna

15:30

WCET-Driven Dynamic Data Scratchpad Management with Compiler-Directed Prefetching

Rodolfo Pellizzoni and Muhammad R. Soliman

16:00

A Linux Real-Time Packet Scheduler for Reliable Static SDN Routing

Frank Mueller, Yufeng Xin and Tao Qian

16:30

Write-back Caches in WCET Analysis

Tobias Blaß, Sebastian Hahn and Jan Reineke

17:00

Best Paper Award and Closing Remark